X
تبلیغات
شیکسون

بزرگترین مرجع باغبانی و زراعت در ایران

مطالبی در مورد درخت آلبالو

درخت آلبالو یا Black cherry
نام علمی : Prunus cerasus و از خانواده Rosaceae می باشد.
آلبالو از نظر گیاه شناسی بسیار به گیلاس شبیه است. آلبالو بومی نواحی بین دریای خزر و دریای سیاه است که احتمالاً بذر آن توسط پرندگان به سایر نقاط از جمله اروپا برده شده است. مناطق عمده کشت آلبالو فرانسه، یوگسلاوی و آلمان می باشد.
گیاه شناسی :
آلبالو گیاهی خزان پذیر با برگهای لوزی بصورت متناوب روی شاخه قرار دارند. رنگ پوست آن قهوه ای روشن تا نقره ای است. آلبالو از نظر حجم در مقایسه با گیلاس جای کمتری را اشغال می کند.

    درخت آلبالو                       درخت آلبالو
ارتفاع درختان آلبالو 4-2 متر و ساقه بعضی از ارقام بسیار قابل انعطاف است و براحتی بدون آنکه شکسته شود خم می شود بهمین دلیل در چیدن میوه بعضی ارقام نیازی به نردبان نمی باشد و میتوان درخت را خم کرد و میوه آنرا چید. گل روی اسپورهای سـالهای قبل و همچنین روی شــاخه های ســال قبل هم تشکیل می شود. گلها بصورت 5-3 تایی در یک جوانه ظاهر و گلها دارای 5 گلبرگ، 5 کاسبرگ، پرچم و یک مادگی است. بر عکس گیلاس آلبالو خود بارور است و برای تلقیح نیازی به ارقام گرده افشان ندارد. گرده ‌آلبالو میتواند گل گیلاس را تلقیح کند.
گل آلبالو معمولاً دیرتر از سایر میوه های هسته دار باز می شود بهمین دلیل معمولاً با خطر سرمازدگی مواجه نمی شود. میوه آلبالو دارای دم بلند که بر اساس بلندی یا کوتاهی دم تقسیم بندی می شود و معمولاً ارقام دم کوتاه مرغوب ترند.
اقلیم :
نیاز سرمایی آلبالو بین 1600-600 ساعت زیر 7 درجه سانتیگراد می باشد. تابستان های خشک و خنک برای این درخت مناسب است. مقاومت به سرما در حد سیب است. ریشه آلبالو در برابر خاک مرطوب نسبت به گیلاس دارای مقاومت بیشتری است و ریشه آلبالو سطحی و تا حداکثر عمق 5/1 متر گسترش می یابد.
ازدیاد :
آلبالو به سه روش کاشت بذر، پاجوش و پیوند قابل ازدیاد است. آلبالوهای معمولی بیشتر بصورت پاجوش ازدیاد میگردد. ولی ارقام جدید آلبالو از قبیل آلبالو گیسی و آلبالو مجارستان (سیکانی مجی-اردی جوبیلیوم و بوترمو) با پیوند روی پایه آلبالو تلخ(محلب) ازدیاد می یابد و پیوند شکمی(
T) در آلبالو معمول می باشد.کاشت و تربیت درختان آلبالو :
فاصله کاشت در آلبالو 5*4 و یا 5*5 است. زمان انتقال نهال به زمین اصلی از پاییز و پس از ریزش برگها آغاز و تا قبل از باز شدن شکوفه ها در بهار ادامه دارد. درخت آلبالو معمولاً در خزانه دارای شاخه های جانبی است که در موقع کاشت باید این شاخه های جانبی را قطع کرد. آلبالو معمولاً سربرداری نمی شود و پس از سال دوم 6-5 شاخه در اطراف ساقه اصلی حفظ و بقیه حذف میگردد.
هرس :
هرس در آلبالوهای بارور مطرح نیست و به غیر از شاخه های شکسته شده و یا بیمار بقیه حفظ میگردد. میوه آلبالو روی شاخه های یکساله و اسپورها تشکیل میگردد. بهترین شاخکهای میوه ده روی شاخه های 3-2 ساله قرار دارد. هر چه از عمر این شاخکها میگذرد کم بارتر می شوند. عمر شاخکهای روی ساقه های افقی، بیشتر از شاخکها روی ساقه های عمودی است. پس از آنکه درخت آلبالو به حد رشد کامل و میوه دهی رسید هر ساله شاخه ها باید 20-10 سانتیمتر رشد داشته باشد تا خاصیت میوه دهی ادامه یابد.
آبیاری :
نیاز آبی آلبالو با گیلاس برابر است اگر چه مقاومت به خشکی در آلبالو بیشتر از گیلاس است.
برداشت :
محصول آلبالو را باید وقتی برداشت کرد که کاملاً رسیده باشد. رنگ میوه رسیده قرمز تیره است. زمان رسیدن میوه حدود 90 روز پس از تمام گل درخت می باشد. متوسط وزن هر میوه 6-5 گرم و متوسط هر درخت 30 کیلوگرم است. برداشت معمولاً با دست انجام می شود. آلبالو مصرف تازه خوری ندارد و بیش از 95% آن به مصرف تهیه آب میوه، کمپوت، مربا و شربت می رسد.
کود و تغذیه :
بر طبق آزمایشاتی که در کشورهای مجارستان در باغهای آلبالو انجام شده است ازت و فسفر اثر کمی روی مواد غذایی موجود در برگهای آلبالو داشته اند. اما کودهای پتاسه بستگی خوب و مثبتی با پتاس محتوی برگها نشان داده اند. ولی منگنز نسبت منفی داشته است. اما به هر حال کودهای ازته و پتاسه اثر زیادی در تشکیل و تولید میوه داشته اند که افزایش تولید فقط با کودهای پتاسه بوده است. اثر مثبت پتاس و همچنین بطور نامحسوس (کمی) اثر ازت در جلوگیری از سرما زدگی گلهای آلبالو مشاهده گردیده است.
با توجه به آزمایشات فوق برنامه کلی مصرف کودهای شیمیایی در باغهای آلبالو به شرح ذیل می باشد.
ازت : حدود 30 تا 40 کیلوگرم در درختان جوان و 80 تا 100 کیلوگرم در درختان بالغ
پتاس : درختان جوان 40 کیلوگرم و بارور حدود 100 کیلوگرم و همچنین بـــر حسب ضرورت از کــودهای ریز مغزی نیز هر ساله باید استفاده نمود.
آفات مهم آلبالو در استان اصفهان :
مهمترین آفت آلبالو مگس گیلاس می باشد.
بیماریهای مهم آلبالو :
از مهمترین بیماریهای آلبالو در استان اصفهان شانکر باکتریایی درختان هسته دار و پوسیدگی آرمیلاریایی ریشه می باشند.
ســـطح کشت آلبالو در ایران 10607 هکتار که اکثراً در استانهای خراسان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل و تهران کشت گردیده است. سطح کشت آلبالو در استان اصفهان 8/751 هکتار (8/151 هکتار نهال و 600 هکتار بارور) با متوسط عملکرد 5242 کیلوگرم در هکتار می باشد. مناطق عمده تولید آلبالو در استان اصفهان شهرستانهای نجف آباد، خمینی شهر، سمیرم، شهرضا و اصفهان می باشند

نظرات (24)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
سلام دوست عزیزواقعآ وب خوب و عالی ای داری من بهت تبریک میگم . و هم چنین خسته نباشید چون معلومه که واقعآ زحمت کشیدی
مجتبی از شیراز
سه‌شنبه 7 تیر‌ماه سال 1390 ساعت 11:12 ب.ظ
امتیاز: 9 0
آفرین من همین مطلب رابرای وبلاگم انتخاب کردم
یکشنبه 11 تیر‌ماه سال 1391 ساعت 11:50 ق.ظ
امتیاز: 4 2
با سلام خدمت همه دوستان عزیز .ما در خانه یه درخت البالو داریم که هر ساله سرسبز بود و میوه هم میداد ولی امسال که نزدیک عید شده اصلا درخت ما سبز نشده .لطفا منو را هنمایی کنید . ممنون
شنبه 24 اسفند‌ماه سال 1392 ساعت 12:19 ق.ظ
امتیاز: 5 7
باسلام
در مورد آفت درخت آلبالوی دم در خونمون یه سوال داشتم اگه میشه لطفا جوابشو به ایمیلم بفرستید خیلی ممنون میشم ازتون!
درخت ما دقیقا از زیر شاخه هاش یعنی بالاترین نقطه ی تنه در اواخر تابستان امسال شروع به خشک شدن کرد بعدش از همون جا شکست(این درخت حدودا یک ساله است) و توی تنش ما مشاهده کردیم که خالی و پوک شده ولی دوباره امسال که خواستیم به جاش یه درخت دیگه بکاریم دیدیم که تنش هنوز نرم و خیسه.دیگه بهش دست نزدیم همون جوری گذاشتیم موند.
حالا به نظر شما ما چی کار کنیم این درخت ما هیچ شاخه ای نداره آیا احتمالش هست که دوباره شاخه بده و رشد کنه؟
حالا اگه رشد کرد برای اینکه دوباره این وضعیت براش پیش نیاد و حال ما رو نگیره چی کار باید بکنیم؟
لطفا اگه سمی ،کودی،نوع خاص خاکی یا هر چیز دیگه ای که این درخت ما رو از این وضعیت نجات میده به ما معرفی کنید.
راستی یه درخت سیب حدودا در فاصله ی سه چار متری این درخت بود که همین اتفاق واسش افتاد ولی از پایین تنه و کاملا خشک شد و از بین رفت.
با تشکر فراوان از شما
سه‌شنبه 27 اسفند‌ماه سال 1392 ساعت 01:59 ب.ظ
امتیاز: 16 7
سلام مطالب بسیار مفید بود
من یک باغچه دارم درختان اون یک ساله هستن ؛سه تا از درختان گیلاسم برگاشون پژمرده شده و درختان البالو اون منطقه هم رشد نکردن لطفا منو در این ضمینه راهنمایی کنید ممنون
شنبه 27 اردیبهشت‌ماه سال 1393 ساعت 07:44 ق.ظ
امتیاز: 4 2
پاسخ:
عکساشونو برام میل کنید
سلام درخت البالوی ما دو ساله است هم سال گذشته هم امسال میوه داد ولی چند هفته ای هست که برگ های بالایی ان خشک شده ولی شاخه های ان نرم است لطفا راهنمایی بفرمایید که چه کنم با تشکر از بذل توجه شما
شنبه 8 شهریور‌ماه سال 1393 ساعت 12:26 ق.ظ
امتیاز: 6 1
پاسخ:
اگه شاخه ها تو خالی شده کرم ساقه خوار هست عکس بفرستی بهتر میشه نظر داد
باسلام درخت البالوی ماشیره داده بعضی شاخه هاش خشکیده لطفابگیدچطورمیشه دوبازطره. پرباسربشه
سه‌شنبه 26 اسفند‌ماه سال 1393 ساعت 06:06 ب.ظ
امتیاز: 7 2
پاسخ:
سلام معمولا یا کرم ریشه هست یا قارچی شده الان مسافرتم توضیحات بیشترو براتون ایمیل میکنم
با سلام خدمت شما دوست عزیز مطلبتان عالی بود ،من دو سوال از شما داشتم: اول اینکه چطور میشود نهال مرغوب آلبالو را تشخیص داد؟
دوم اینکه آیا ممکن است یک آفت از درخت دیگری به درخت آلبالو سرایت کند (مثلا شته)
اگر ممکن پاسختان را به ایمیلم بفرستید ،ممنون می شوم.
دوشنبه 10 فروردین‌ماه سال 1394 ساعت 06:38 ب.ظ
امتیاز: 3 1
با سلام
فرق تنه و برگ درخت گیلاس و آلبالو و راه تشخیص آنها توضیح دهید
البته با عکس باشد بهتر است .
با تشکر
چهارشنبه 12 فروردین‌ماه سال 1394 ساعت 11:02 ق.ظ
امتیاز: 5 1
با سلام و تبریک سال نو
هسته آلبالویی بیش از 7 یا 8 سال پیش در باغچه خانه مان کاشتیم . الان بیش از 3 متر طول و بیش از 2 سانت قطر دارد. امسال سومین سال بود که از اواخر اسفند شکوفه داده است. ( امسال اوایل اسفند شکوفه داد) منها هر سال تا 2 تا 3 هفته بعد از شکوفه دهی شکوفه ها می ریزند بعد از 1 یا 2 هفته ساقه های شکوفه ها می ریزند و تا امسال اصلا میوه نداده است ( شکوفه های امسال بین 70 تا 100 تا بود) می خواستم علت شکوفه ریزی و عدم میوه دهی آن را از شما سوال کنم.

با تشکر
دوشنبه 17 فروردین‌ماه سال 1394 ساعت 03:30 ب.ظ
امتیاز: 5 2
پاسخ:
درخت اگه ضعیف باشه این اتفاق واسش می افته اسید بوریک به لقاح بیشتر گلها کمک میکنه
باسلام ، کساییکه نوشتن درختهاشون از قسمت بالا شروع به خشک شدن کرده اکه برن توی ساقه رو بکردن یک کرم زرد رنک هم میبینن که داره از درون ساقه رو خراطی میکنه وباید تمام شاخه هارو کنترل کنن واون کرم رو بکشن یا شاخه هارو از همونجا ببرن و بسوزونن وکرنه اون کرمها همونجوری تمام درختهارو میخورن وخشک میکنن ، من باغم رو همینجوری نجات دادم .
سه‌شنبه 18 فروردین‌ماه سال 1394 ساعت 01:05 ب.ظ
امتیاز: 5 1
پاسخ:
سلام ممنون دوست عزیز دوستان اگه راجع به سوالات دوستان دیگه نظری دارید حتما مطرح کنید
با عرض سلام لطفا جواب را به ایمیلم بفرستید
درخت آلبالوی ما اول سال خوب شکوفه می کند ولی همین که شکوفه ها تبدیل به میوه می شوند هنوز بزرگ نشده خشک شده و می ریزند علت آن چیست و جهت رفع آن چه باید کرد؟ ممنون از شما
شنبه 19 اردیبهشت‌ماه سال 1394 ساعت 10:27 ق.ظ
امتیاز: 1 1
پاسخ:
درختتون ضعیفه توی زمستان از کود های ماکرو و میکرو استفاده کنید
سلام،تو حیاط خونه یک درخت آلبالوی مجاری 4 ساله داریم که ازهمون سال اول برگهاش رنگ پریدگی داره تا امسال میوه نداده امسال شکوفه زیادی کرد به میوه هم تبدیل شد ولی میوهاش زرد میشن وبعدشم خشک میشن ومیریزن،بهش کود آهن هم دادم ولی فرقی نکرده،ضمنا"پارسال هم یکبار،تمام برگهاش ریخت دوباره برگ درآورد(دوفصلی شد)چکار میتونم براش بکنم،ممنون
یکشنبه 20 اردیبهشت‌ماه سال 1394 ساعت 09:07 ق.ظ
امتیاز: 2 2
پاسخ:
سلام خاک پای درخت سنگین نیست؟ یعنی خاک یک دسته یا ماسه و سنگم داره اگه خاک یکدسته ریشه نمیتونه تنفس کنه و ریز مغذی هارو از جمله آهن نمیتونه جذب کنه
باسلام وعرص خسته نباشید . در مطالب بالا نوشته بودید روی هر جوانه 3 تا 5 گل وجود دارد لطفا بفرمایید حد اکتر چندتای انها به میوه تبدیل می شود .من خودم تا سه تا را دیده ام ولی بیشتر نه .لطفا جواب بدید چند روز‌قبل هم پرسیدم ولی هنوز جواب نداده اید .
پنج‌شنبه 24 اردیبهشت‌ماه سال 1394 ساعت 10:08 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
معمولا همه گل هارتبدیل به میوه نمیشن حد اکثر دو یا سه تا
سلام دوست عزیز .ما در مشهد باغ آلبالو مجارستانی داریم با این اوصاف هر ساله چندتایی از درختان خشک و یا کم برگ یا کم بار یا برگشون زرد رنگمیشه . میخواستم علتش رو بدونم . البته آبیاری باغ با آب فاضلاب (پساب شهری) هست به صورت غرقابی . ممنون میشم اطلاعاتی بدی که این مشکل حل بشه . ممنون از لطفت.
دوشنبه 28 اردیبهشت‌ماه سال 1394 ساعت 11:03 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام فکر میکنم به خاطر آب فاضلاب هست حدودا صد گرم آهت کلات به هر درخت که زرد شده بدید
ممنونم از پاسخت . فقط ببخشید (( آهت کلات )) چی هست و از کجا میشه تهیه کرد ؟؟؟؟؟؟؟
چهارشنبه 30 اردیبهشت‌ماه سال 1394 ساعت 10:51 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
از مراکز فروش سم و کود و بذر بپرسی بهت میدن
ممنون و سپاسگذارم از راهنمایی شما ...
جمعه 1 خرداد‌ماه سال 1394 ساعت 10:10 ب.ظ
امتیاز: 0 0
سلام یک نهال البالو چند سال طول می کشه تا میوه بده من حسطه البالو کاشتم حالا سه سال ش بزرگ شده حتا شکوفه هم نداد با تشکر
سه‌شنبه 19 خرداد‌ماه سال 1394 ساعت 03:58 ب.ظ
امتیاز: 3 0
پاسخ:
سلام عزیزم نترس دیر نکرده
با سلام و خسته نباشی

من یک درخت آلبالو دارم که آفت به آن حمله کرده و تمامی برگهاش زرد شده و مغز چوب رو خورده و پوک شده چند بار سم پاشی کردم ولی ظاهرا فایده ای نداشته.

ممنون میشم که من را راهنمایی کنید.
پنج‌شنبه 11 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 11:15 ق.ظ
امتیاز: 2 0
پاسخ:
سلام کرم ساقه خوار هست شاخه هایی که خشک شده از ۱۰ سانتیمتر پایین تر ببرید
سلام
اامسال تو باغچه خونه یه نهال آلبالو و یه نهال هلو کاشتم هردو تا دو هفته پیش سبز بودن ولی کم کم برگها خشک شدن و الآن هم روی شاخه ها موندن
احساس میکنم خاک سنگین بوده و رطوبت بیش از حد میمونه توو خاک.خاک باغچه رسی هست
راه نجات هست؟؟خواهشا زودتر جواب بدید
پیشاپیش تشکر
چهارشنبه 7 مرداد‌ماه سال 1394 ساعت 03:09 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام باید قبل از کاشت فکر خاک رو میکردید فکر نکنم دیگه جواب بده واسه درخت خاک سنگین با پ هاش بالا اصلا خوب نیست
سلام من دوتا از درخت البالوهام در در اوایل شهریور برگهاهش رو به زردی و خشکی کردند سبز خشگ شدند دلیل ان چیست؟ممنون میشم زود جوال بدید
سه‌شنبه 10 شهریور‌ماه سال 1394 ساعت 01:23 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام احتمالا کرم ریشه بوده
سلام و احترام
از مطالب خیلی خوشم امد سوالی دارم اینکه باغی البالو داریم فیلر شده با هلو که هلودر حال خشک شدن ولیکن درختان البالو بعد 6-7 سال هنوز بار خوبی برای ما نداده مشکل اینکه هنگام تبدیل گل به میوه و پس از ان زرد شده و میوه می ریزد انواع سم پاشی ها و کود دهی مناسب است و خاک رسی دارد لطفا راهنمایی نماید .از قزوین
چهارشنبه 13 آبان‌ماه سال 1394 ساعت 02:09 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
سلام خاکتون رو بدید ازمایش بعدمهنگام قرگ ریزان و قبل از متورم شدن جوانه ها با غسید بوریک محلول پاشی کنید
باسلام لطفا در باره ریزش برگ درختان آلبالو در اواخر پاییز و بعد از آن به شکوفه نشستن بعضی از شاخه ها در منطقه اصفهان توضیح دهید باسپاس.
شنبه 16 آبان‌ماه سال 1394 ساعت 09:22 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام ماله سرد و گرم شدن ناگهانی هوا هست اگه درخت تو تابستان ضعیف باشه وزود برگاش بریزه امکانه گل کردنش تو پاییز هست
با سلام جهت مبارزه با کرم ساقه خوار چه باید کرد لطفا راهنمایی کنید
پنج‌شنبه 21 آبان‌ماه سال 1394 ساعت 12:41 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام کرم ساقه خوار برای درختای بالغ آفت مهمی به حساب نمیاد اگر درختتون کم آب نباشه کرم کار زیادی نمیتونه بکنه فقط درختای کوچک و نهال ها هستند که در معرض خطر هستند
تبلیغات اینترنتی