X
تبلیغات
شیپور

باغبانی و زراعت

مطالبی در مورد درخت آلبالو

درخت آلبالو یا Black cherry
نام علمی : Prunus cerasus و از خانواده Rosaceae می باشد.
آلبالو از نظر گیاه شناسی بسیار به گیلاس شبیه است. آلبالو بومی نواحی بین دریای خزر و دریای سیاه است که احتمالاً بذر آن توسط پرندگان به سایر نقاط از جمله اروپا برده شده است. مناطق عمده کشت آلبالو فرانسه، یوگسلاوی و آلمان می باشد.
گیاه شناسی :
آلبالو گیاهی خزان پذیر با برگهای لوزی بصورت متناوب روی شاخه قرار دارند. رنگ پوست آن قهوه ای روشن تا نقره ای است. آلبالو از نظر حجم در مقایسه با گیلاس جای کمتری را اشغال می کند.

    درخت آلبالو                       درخت آلبالو
ارتفاع درختان آلبالو 4-2 متر و ساقه بعضی از ارقام بسیار قابل انعطاف است و براحتی بدون آنکه شکسته شود خم می شود بهمین دلیل در چیدن میوه بعضی ارقام نیازی به نردبان نمی باشد و میتوان درخت را خم کرد و میوه آنرا چید. گل روی اسپورهای سـالهای قبل و همچنین روی شــاخه های ســال قبل هم تشکیل می شود. گلها بصورت 5-3 تایی در یک جوانه ظاهر و گلها دارای 5 گلبرگ، 5 کاسبرگ، پرچم و یک مادگی است. بر عکس گیلاس آلبالو خود بارور است و برای تلقیح نیازی به ارقام گرده افشان ندارد. گرده ‌آلبالو میتواند گل گیلاس را تلقیح کند.
گل آلبالو معمولاً دیرتر از سایر میوه های هسته دار باز می شود بهمین دلیل معمولاً با خطر سرمازدگی مواجه نمی شود. میوه آلبالو دارای دم بلند که بر اساس بلندی یا کوتاهی دم تقسیم بندی می شود و معمولاً ارقام دم کوتاه مرغوب ترند.
اقلیم :
نیاز سرمایی آلبالو بین 1600-600 ساعت زیر 7 درجه سانتیگراد می باشد. تابستان های خشک و خنک برای این درخت مناسب است. مقاومت به سرما در حد سیب است. ریشه آلبالو در برابر خاک مرطوب نسبت به گیلاس دارای مقاومت بیشتری است و ریشه آلبالو سطحی و تا حداکثر عمق 5/1 متر گسترش می یابد.
ازدیاد :
آلبالو به سه روش کاشت بذر، پاجوش و پیوند قابل ازدیاد است. آلبالوهای معمولی بیشتر بصورت پاجوش ازدیاد میگردد. ولی ارقام جدید آلبالو از قبیل آلبالو گیسی و آلبالو مجارستان (سیکانی مجی-اردی جوبیلیوم و بوترمو) با پیوند روی پایه آلبالو تلخ(محلب) ازدیاد می یابد و پیوند شکمی(
T) در آلبالو معمول می باشد.کاشت و تربیت درختان آلبالو :
فاصله کاشت در آلبالو 5*4 و یا 5*5 است. زمان انتقال نهال به زمین اصلی از پاییز و پس از ریزش برگها آغاز و تا قبل از باز شدن شکوفه ها در بهار ادامه دارد. درخت آلبالو معمولاً در خزانه دارای شاخه های جانبی است که در موقع کاشت باید این شاخه های جانبی را قطع کرد. آلبالو معمولاً سربرداری نمی شود و پس از سال دوم 6-5 شاخه در اطراف ساقه اصلی حفظ و بقیه حذف میگردد.
هرس :
هرس در آلبالوهای بارور مطرح نیست و به غیر از شاخه های شکسته شده و یا بیمار بقیه حفظ میگردد. میوه آلبالو روی شاخه های یکساله و اسپورها تشکیل میگردد. بهترین شاخکهای میوه ده روی شاخه های 3-2 ساله قرار دارد. هر چه از عمر این شاخکها میگذرد کم بارتر می شوند. عمر شاخکهای روی ساقه های افقی، بیشتر از شاخکها روی ساقه های عمودی است. پس از آنکه درخت آلبالو به حد رشد کامل و میوه دهی رسید هر ساله شاخه ها باید 20-10 سانتیمتر رشد داشته باشد تا خاصیت میوه دهی ادامه یابد.
آبیاری :
نیاز آبی آلبالو با گیلاس برابر است اگر چه مقاومت به خشکی در آلبالو بیشتر از گیلاس است.
برداشت :
محصول آلبالو را باید وقتی برداشت کرد که کاملاً رسیده باشد. رنگ میوه رسیده قرمز تیره است. زمان رسیدن میوه حدود 90 روز پس از تمام گل درخت می باشد. متوسط وزن هر میوه 6-5 گرم و متوسط هر درخت 30 کیلوگرم است. برداشت معمولاً با دست انجام می شود. آلبالو مصرف تازه خوری ندارد و بیش از 95% آن به مصرف تهیه آب میوه، کمپوت، مربا و شربت می رسد.
کود و تغذیه :
بر طبق آزمایشاتی که در کشورهای مجارستان در باغهای آلبالو انجام شده است ازت و فسفر اثر کمی روی مواد غذایی موجود در برگهای آلبالو داشته اند. اما کودهای پتاسه بستگی خوب و مثبتی با پتاس محتوی برگها نشان داده اند. ولی منگنز نسبت منفی داشته است. اما به هر حال کودهای ازته و پتاسه اثر زیادی در تشکیل و تولید میوه داشته اند که افزایش تولید فقط با کودهای پتاسه بوده است. اثر مثبت پتاس و همچنین بطور نامحسوس (کمی) اثر ازت در جلوگیری از سرما زدگی گلهای آلبالو مشاهده گردیده است.
با توجه به آزمایشات فوق برنامه کلی مصرف کودهای شیمیایی در باغهای آلبالو به شرح ذیل می باشد.
ازت : حدود 30 تا 40 کیلوگرم در درختان جوان و 80 تا 100 کیلوگرم در درختان بالغ
پتاس : درختان جوان 40 کیلوگرم و بارور حدود 100 کیلوگرم و همچنین بـــر حسب ضرورت از کــودهای ریز مغزی نیز هر ساله باید استفاده نمود.
آفات مهم آلبالو در استان اصفهان :
مهمترین آفت آلبالو مگس گیلاس می باشد.
بیماریهای مهم آلبالو :
از مهمترین بیماریهای آلبالو در استان اصفهان شانکر باکتریایی درختان هسته دار و پوسیدگی آرمیلاریایی ریشه می باشند.
ســـطح کشت آلبالو در ایران 10607 هکتار که اکثراً در استانهای خراسان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل و تهران کشت گردیده است. سطح کشت آلبالو در استان اصفهان 8/751 هکتار (8/151 هکتار نهال و 600 هکتار بارور) با متوسط عملکرد 5242 کیلوگرم در هکتار می باشد. مناطق عمده تولید آلبالو در استان اصفهان شهرستانهای نجف آباد، خمینی شهر، سمیرم، شهرضا و اصفهان می باشند

نظرات (6)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
سلام دوست عزیزواقعآ وب خوب و عالی ای داری من بهت تبریک میگم . و هم چنین خسته نباشید چون معلومه که واقعآ زحمت کشیدی
مجتبی از شیراز
سه‌شنبه 7 تیر‌ماه سال 1390 ساعت 11:12 ب.ظ
امتیاز: 5 0
آفرین من همین مطلب رابرای وبلاگم انتخاب کردم
یکشنبه 11 تیر‌ماه سال 1391 ساعت 11:50 ق.ظ
امتیاز: 2 0
با سلام خدمت همه دوستان عزیز .ما در خانه یه درخت البالو داریم که هر ساله سرسبز بود و میوه هم میداد ولی امسال که نزدیک عید شده اصلا درخت ما سبز نشده .لطفا منو را هنمایی کنید . ممنون
شنبه 24 اسفند‌ماه سال 1392 ساعت 12:19 ق.ظ
امتیاز: 0 4
باسلام
در مورد آفت درخت آلبالوی دم در خونمون یه سوال داشتم اگه میشه لطفا جوابشو به ایمیلم بفرستید خیلی ممنون میشم ازتون!
درخت ما دقیقا از زیر شاخه هاش یعنی بالاترین نقطه ی تنه در اواخر تابستان امسال شروع به خشک شدن کرد بعدش از همون جا شکست(این درخت حدودا یک ساله است) و توی تنش ما مشاهده کردیم که خالی و پوک شده ولی دوباره امسال که خواستیم به جاش یه درخت دیگه بکاریم دیدیم که تنش هنوز نرم و خیسه.دیگه بهش دست نزدیم همون جوری گذاشتیم موند.
حالا به نظر شما ما چی کار کنیم این درخت ما هیچ شاخه ای نداره آیا احتمالش هست که دوباره شاخه بده و رشد کنه؟
حالا اگه رشد کرد برای اینکه دوباره این وضعیت براش پیش نیاد و حال ما رو نگیره چی کار باید بکنیم؟
لطفا اگه سمی ،کودی،نوع خاص خاکی یا هر چیز دیگه ای که این درخت ما رو از این وضعیت نجات میده به ما معرفی کنید.
راستی یه درخت سیب حدودا در فاصله ی سه چار متری این درخت بود که همین اتفاق واسش افتاد ولی از پایین تنه و کاملا خشک شد و از بین رفت.
با تشکر فراوان از شما
سه‌شنبه 27 اسفند‌ماه سال 1392 ساعت 01:59 ب.ظ
امتیاز: 9 4
سلام مطالب بسیار مفید بود
من یک باغچه دارم درختان اون یک ساله هستن ؛سه تا از درختان گیلاسم برگاشون پژمرده شده و درختان البالو اون منطقه هم رشد نکردن لطفا منو در این ضمینه راهنمایی کنید ممنون
شنبه 27 اردیبهشت‌ماه سال 1393 ساعت 07:44 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
عکساشونو برام میل کنید
سلام درخت البالوی ما دو ساله است هم سال گذشته هم امسال میوه داد ولی چند هفته ای هست که برگ های بالایی ان خشک شده ولی شاخه های ان نرم است لطفا راهنمایی بفرمایید که چه کنم با تشکر از بذل توجه شما
شنبه 8 شهریور‌ماه سال 1393 ساعت 12:26 ق.ظ
امتیاز: 2 0
پاسخ:
اگه شاخه ها تو خالی شده کرم ساقه خوار هست عکس بفرستی بهتر میشه نظر داد