X
تبلیغات
مودیسه

بزرگترین مرجع باغبانی و زراعت در ایران

آفات و بیماری های درخت انجیر

پروانه برگخوار انجیر
Ocnerogvia amanda

(Lep: Lymantriidae)

لارو این پرانه در استان‌های فارس، مرکزی و شمال کشور به شدت روی درختان انجیر فعالیت داشته و از برگها تغذیه می‌نمایند و اهمیت آن زیاد است.


زیست‌شناسی

زمستان را به صورت لاروهای سنین بالا در زیر سنگها و پناهگاههای اطراف درختان آلوده می‌گذراند. لاروهای زمستان گذران در طول این دوره فعالیت چندانی نداشته ولی با برداشتن سنگهای پناهگاه و تحریک آنها شروع به حرکت می‌کنند. این لاروها از اواسط اسفندماه حالت پیش شفیرگی به خود گرفته و در حالی که پیله نازک تور مانند بدور خود می‌تنند بدون حرکت باقی مانده و در اواخر اسفندماه تبدیل به شفیره می‌شوند. با گرم شدن هوا از اواسط فروردین ماه پروانه‌ها به تدریج شروع به خارج شدن می‌نمایند و پس از جفت‌گیری ماده‌ها تخهای خود را به صورت دسته‌ای در سطح برگ یا پشت آن می‌گذارند. دوره جنینی تخم 6 تا 8 روز می‌باشد. حشره دارای 5 سن لاروی است. طول دوره لاروی در شرایط آزمایشگاه (18 تا 23 درجه سانتیگراد و رطوبت نسبی 58 درصد) 28 روز است. پس از این مدت لارو در سطح برگ در حالی که پیله نازک خاکستری رنگی می‌تند حالت پیش شفیرگی به خود گرفته و ظرف یک تا دو روز تبدیل به شفیره می‌گردد. این آفت در شرایط آب و هوایی آب سرد خفر دارای سه نسل کال و در برخی سالها 4 نسل در سال می‌باشد.کنترل:

1ـ تخم‌های این آفت دارای پارازیتوئیدهای گوناگونی می‌باشد:

Trichogramma embryophagum (Hym.: Trichogrammatidae)

Anastatus sp. (Hym.: Eupelmidae)

Oocncyrtus sp. (Hym.: Encyrtidae)

2ـ لاروهای این آفت همزمان با غروب آفتاب از پناهگاههای خود خارج شده، به طرف درختان حرکت کرده. از آنها بالا رفته و شروع به تغذیه می‌نمایند. خروج از پناهگاهها و رکت به اطراف درختان از هنگام غروب شروع و تا یک ساعت بعد از آن وقتی که هوا کاملاً تاریک شد ادامه دارد. تغذیه لاروها در ساعات اول شب بسیار زیاد ولی این میزان با گذشت شب رو به کاهش می‌گذارد. در آخرین ساعت تاریکی شب، لاروها شروع به پایین آمدن از درختان نموده و به طرف پناهگاهها راه می‌افتند، لذا می‌توان اقداماتی نظیر:

الف‌ـ پیچیدن گونی و مقوا بدون استفاده یا با استفاده از سموم بدور شاخه‌های آلوده

ب‌ـ استفاده از سموم دور شاخه‌های آلوده

ج‌ـ استفاده از سموم به صورت پودرپاشی دور طوقه

د‌ـ سم‌پاشی زیر درختان و پیچیدن پلاستیک در اطراف تنه درختان آلوده را انجام داده که از بین آنها استفاده از سموم به صورت پودرپاشی دور طوقه و بستن پلاستیک به دلیل تأثیر بیشتر و عدم نیاز به آب و سم پاش بهتر از بقیه روشهاست.

کنترل شیمیایی:

برای کنترل بید انجیر(Simaethis nemorana) ودیگر برگخواران از سم زیر استفاده میکنیم.

دیفلوبنزورون(دیمیلین) Wp25% و 3/. گرم درلیتـــر

شپشک ستاره‌ای انجیر

شپشک ستاره‌ای انجیر Ceroplastes rusci

این شپشک برای اولین بار در ایران روی شاخه های انجیر در استهبان فارس مشاهده شد. همچنین این شپشک توسط مهندس اولادحسینی در تاریخ 5شهریور1384 در حومه شهرستان جهرم(تنگاب) روی انجیروحشی مشاهده وعکسهای مربوطه توسط ایشان گرفته شده است. شکل خارجی این شپشک مدور و نیم کروی می‌باشد. بدن آن از هشت صفحه منظم احاطه شده که در وسط هر یک از آنها لکه سفید رنگی مشاهده می‌گردد، نر دارای بدن قرمز و دو بال سفید رنگ می‌باشد.

کنترل:
1ـ برگهای خزان شده به دلیل آلودگی به پوره‌های نسل زمستان گذران بوسیله دام چرانده شده و در اوایل بهار زمین باغ شخم زده شود.

2ـ در اواخر زمستان سرشاخه‌های آلوده به آفت را می‌توان قطع و سپس معدوم نمود.

3ـ مبارزه شیمیایی به دلیل فعالیت زنبور بلاستوفاگا و نقش ارزنده دشمنان طبیعی (زنبورهای خانواده Encyrtidae) توصیه نمی‌شود.


این عکس کوچک شده است، برای اینکه بصورت بزرگ شده ببینید، روی این قسمت کلیک کنید، اندازه اصلی عکس 353x601 و حجم آن 42 می باشد.

کنه تارتن انجیر
مگس انجیر


Carpolonchea aristella

(Dip.: Lonchaeidae)

لارو این مگس از گوشت میوه تغذیه نموده و دالانهایی در گوشت و پوست ایجاد می‌کند و میوه‌های آلوده اغلب دچار ریزش می‌شوند. این آفت زمستان را به صورت شفیره (پوپاریم) در اعماق 5 تا 10 سانتیمتری خاک طی می‌کند. 4 نسل در سال دارد. این افت در انجیرکاری‌های دیم بندرت دیده می‌شود.

کنترل:

یکی از بهترین راههای مبارزه با این آفت مبارزه مکانیکی از طریق جمع‌آوری میوه‌های آلوده ریخته شده پای درخت و سوزاندن آنها وهمچنین شخم زدن پای درختان در زمستان می‌باشد.

درصورت نیاز به سمپاشی:

پرمترین(آمبوش) EC25% 0.8 در هزارEotetranychus hirsti

(Acari: Tetranychidae)

وجود کنه انجیر برای اولین بار در ایران در سال 1365 بوسیله دکتر دانشور روی انجیر از ورامین و گرمسار گزارش گردید. رنگ عمومی کنه، زرد روشن و در اواخر فصل به رنگ نارنجی در می‌آید. ماده بیضی شکل و نرها کشیده و کوچکتر از ماده و تخمها به رنگ روشن و کروی می‌باشد.

کنترل:

رعایت اصول به زراعی و از بین بردن علف‌های هرز

بنزوکسی میت(سیترازون) EC20% و 1 درهزار

پروپارژیت(اومایت) EC57% ،، ،، ،،

بروموپروپیلات(نئورون) EC25% ،، ،، ،،

فن پیروکسی میت(ارتوس) sc5% و 5/. در هزار

نظرات (14)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
سلام
ماه رمضان مبارک باشه امیدوارم طاعات مقبول باشه

از اظهار لطفتون هم ممنون
جمعه 14 مرداد‌ماه سال 1390 ساعت 12:25 ق.ظ
امتیاز: 3 1
سلام.
؛دلا بیا به سرای علی سری بزنیم
به خانه ای که درش سوخته دری بزنیم
خبر رسیده که این روزها علی تنهاست
بیا به خانه بی فاطمه سری بزنیم...؛

شهادت بانوی دو عالم حضرت فاطمه زهرا(س) را به شما تسلیت عرض مینماییم.

سه‌شنبه 5 اردیبهشت‌ماه سال 1391 ساعت 04:58 ب.ظ
امتیاز: 4 1
با سلام
به شما پیشنهاد می کنم راجع به کشاورزی ارگانیک بیشتر بنویسید و میخواستم یک محصول جالب را در این زمینه به شما معرفی کنیم

www.em-pars.com لطفا مطالعه فرمائید من نماینده این محصول در استان کرمان هستم

با تشکر از شما
جمشیدی
پنج‌شنبه 19 مرداد‌ماه سال 1391 ساعت 10:57 ب.ظ
امتیاز: 1 1
باسلام بسیار مطالب خوبی را عنوان نمودید من ا... التوفیق
شنبه 10 اسفند‌ماه سال 1392 ساعت 12:20 ب.ظ
امتیاز: 1 1
نبام خدا با سلام و قبولی طاعات
خواهشا راهمایی فرمایید. یک اصله درخت انجیر در خانه دارم کلی میوه داده ولی نمیشود استفاده نمود. این درخت و میوه ان تا قبل از رسیدن خیلی خرم و شاداب بوده ولی هنگام رسیدن انجیرهای آن که خیلی بزرگ و سفید رنگ هم هست حشره میزند. افت ان حشره ایست کوچک دارای دو نوع بال و پر یکی نازک زیزین و دیگری سخت. به اندازه تقریبا دو در چهر میلیمتر که داخل انجیر تخم گذاشته و خود و کرمهایش باهش ترشیدگی و فساد میوه میشود. دو سال است انواع سم ها را امتحان کردم ولی بی نتیجه مانده است. اخرین سم استفاده شده فوزالون بوده که به نظر میرسد هم بی اثر است لطفا راهنمایی بفرمایید تشکر
سه‌شنبه 10 تیر‌ماه سال 1393 ساعت 08:24 ب.ظ
امتیاز: 2 0
پاسخ:
کلاحشراتی که آفت کشاورزی محسوب میشن چرخه زندگی دارن یعنی یه موقع معین تولید مثل میکنن یه موقع تخم گذاری میکننن به نظر من شما به موقع سم پاشی نمیکنید باید موقعی که نسل اول این حشره در اول بهار از تخم بیرون میاد اون موقع سم پاشی کنید
سلام .تعداد100 اصله نهال انجیر دیم دارم که نزدیک به 10اصله ان برگها زرد شده ومیریزند وحالت بعضی از برگها سوختگی دارند لطفا مرا راهنمایی کنید و نوع سمی که استفاده کنم و جواب بگیرم را لطف کنید برام بگویید/با کمال تشکر/و قبولی طاعات و عبادات شما به درگاه الهی
چهارشنبه 25 تیر‌ماه سال 1393 ساعت 12:36 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
سلام میتونی واسم عکسشو بفرستی
سلام لطفا اگه امکان داشته باشه فیلمی از کاشت -داشت - برداشت انجیر رو هم به سایتتون اضافه کنید
شنبه 29 آذر‌ماه سال 1393 ساعت 06:45 ب.ظ
امتیاز: 3 2
آقای انصاری یکسال پیش شما سوال پرسیدیم ولی من تا اونجا که میدونم البته به‌عنوان یک نفر که باغ انجیر داره، ماهم خخیلی تلاش کردیم ولی سم جواب این آفت نمیده حداقل تا اونجا که من امتحان کردم ولی یه راه حل ساده و آسان داره اونم اینه که سعی کنی درختت خیلی سرسبز نشه یعنی بهش زیاد آب ندی البته از بعد از عید تا برگاش پهن نشه و آفتاب بین شاخه ها بزنه اون‌موقع این آفت و نداری، منظورم از کم آب بدی یعنی یک آب اونم برا ااوایل تابستون
چهارشنبه 6 خرداد‌ماه سال 1394 ساعت 04:37 ب.ظ
امتیاز: 0 2
پاسخ:
نظ رتون محترمه ممنون از اینکه نظر دادید
با سلام ببخشید می خواستم بدون علت ریزش میوه های درخت انجیر چیه ؟ تا الان از چندین نوع سم و کود های شیمیایی استفاده کرده ایم ولی هنوز میوه های درخت میریزند ابیاری ان هم به صورت منظم و هفته ای یکبار است مشکل از چیست ؟ باتشکر
یکشنبه 31 خرداد‌ماه سال 1394 ساعت 05:24 ب.ظ
امتیاز: 3 6
پاسخ:
هنوز نرسیده میریزه یا بعد از رسیدن
جمعه 12 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 04:56 ب.ظ
امتیاز: 0 1
سلام
درخت انجیری در حیاط منزل دارم. الآن سومین ساله که داره میوه میده ولی به اندازه ی مشخصی که میرسه خشک و چروکیده میشه و میریزه. این درخت رو به صورت پاجوش کاشتم. درخت اصلی در جای دیگه هستش که مشکلی نداره. نژاد انجیرش از نوع درشت و زرد رنگ هست. ضمنا بعضی از برگ های درخت به سمت زیر برگ جمع شدن که احتمالا مربوط به فعالیت شته ها هست. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید. آیا باید از سم خاصی استفاده کنم؟
پنج‌شنبه 18 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 03:48 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
سلام برا شته از سموم حشره کش مثل دیازینون استفاده کنید پیشنهاد میکنم یه قارچ کش هم بهش بزنید
درخت انجیر 10 ساله ای در حیاط خانه دارم /امسال بار فراوانی داده است ولی انجیرها بصورت نارس وسفت درحال ریختن هستند/از نظر کود در اوایل بهار کود فراوانی داده ام/تشکر از شما
یکشنبه 21 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 11:41 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام یه قارچ کش بهش بزن
لطفا نام قارچ کش / نحوه و زمان استفاده رابفرمایید/متشکرم
سه‌شنبه 23 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 11:44 ب.ظ
امتیاز: 0 3
با سلام وتشکربابت اطلاعات خوبی که دراختیارمون میگذارید...یه سوال داشتم ...میخواستم بدونم علت اینکه انجیررسیده لارو یا همون کرم داره چی هست ...وآیا الان که انجیرها رسیده است نمیشه کاری کرد که بقیه انجیرها که هنوز نارس هستن از کرم زدنشون جلوگیری کرد....ممنون میشم راهنماییم کنین
جمعه 30 مرداد‌ماه سال 1394 ساعت 10:47 ق.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
سلام این یک نوع پشه هست که داخل انجیر تخم ریزی میکنه باید زودتر سم پاشی میکردید
تبلیغات اینترنتی