X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

بزرگترین مرجع باغبانی و زراعت در ایران

درخت سیب

 

 

سیب ( دقیقا" یک میوه شفتدار) میوه درختی ازطبقه Malus است که عضوی از خانواده گل سرخیان بوده ( روزاسیا) و در طول تاریخ کشت می شده است . بیشتر گروه سیبها به گونه M. domesticaیا پیوندیهای آن تعلق دارند.

اجداد وحشی سیبها احتمالا" درختی به نام Malus sieversii ( که فاقد اسم همگانی است) بود که هنوز هم در قزاقستان یافت می شود.محققان در حال مطالعه روی M. sieversii که در برابر بسیاری از بیماریها و آفات مقاوم است می باشند تا بتوانند یک سیب مقاوم تر در برابرسرما بوجود آورند.

تاریخچـــــه


در کلیه مناطق آب و هوایی خنک ، سیب غذای بسیار مهمی بوده است . نسبت به سایرمیوه های درختی ( احتمالا" بجز مرکبات) سیب را می توان برای ماهها انبار نمود درحالیکه همچنان ارزش غذایی خود را حفظ می کند. سیبهای زمستانی که در اواخر پاییز چیده شده و در دمای بالای انجماد در سردخانه یا اتاق سیب نگهداری می کنند از سال 1800 غذای مهمی در اروپا و آمریکا به شمار می رفته است .گونه های سیب


بیش از 7500 گونه سیب شناسایی شده است . این گونه ها در نقاط فراشمالگانی ، نیمه حاره و معتدل وجود دارند. چون درختان سیب به شرایط خنک کننده( chilling requirement) نیازدارند در آب و هوای استوایی گل نمی دهند.

در بین رایج ترین گونه های تجاری سیب می توان به این موارد اشاره کرد Braeburn( نیوزیلند) ، سیب نارنجی cox «بریتانیا – گونه قدیمی که امروزه محبوبیت گذشته را ندارد) ، فوجی ( آسیا، استرالیا) ، گالا( نیوزیلند) ، سیب طلائی( آمریکا ، اروپا) ، گرانی اسمیت ( استرالیا و کالیفرنیا) ، جونا گلد( آمریکا) ، جوناتــــان ( آمریکا) ، مکین تــاش ( کانــادا) ، سیب قرمـز( آمریکا) و نوعی سیب زمستانی ( آمریکا). تمامی این سیبها بجز نوع آخر شیرین و رنگین هستند. گرانی اسمیت ترش است و بعضی از مردم آنرا بصورت تازه می خورند در ضمن برای آشپزی هم مطلوب هستند. پوست آن سبز روشن خالدار است . این گونه سیب برای رشد کامل نیازمند آب و هوایی گرم بوده و فصل رشد طولانی مدتی دارد اگرچه میوه های نامرغوب تر در مناطق نامناسب رویش می کنند. ] تصویر معروفی از سیب گرانی اسمیت بر روی آرم Apple Records وجود دارد) یک شرکت سازنده ترانه که آهنگهای گروه Beatlesرا منتشر می کند .

طعم سیبهـــــــا


مزه سیبها برای اشخاص متفاوت است و در طول زمان تغییر می کند. مثلا" شهر واشنگتن ( آمریکا) به کشت سیب قرمز شهرت داشت اما در سالهای اخیرکشت گونه های دیگرنیز محبوبیت یافته است ؛ بعضی از مردم آمریکا سیب قرمز را بعنوان سیبی نا مرغوب با طعمی بسیار ملایم و ساختاری نرم به حساب می آورند. این افراد به سیبهای ترد مثل فوجی و گالا تمایل یافته اند.

معمولا" سیبهای جدید شیرین تر از انواع قدیمی هستند. بیشتر سیبهای آمریکای شمالی و اروپا طعمی شیرین و ملس دارند اما سیبهای ترش طرفداران بسیار اندکی دارند. سیبهای خیلی شیرین با طعم کم ترش در آسیا محبوبیت دارند. تمامی گونه سیبهای جدید نرم ولی ترد هستند. سایر موارد مورد نیاز در پرورش سیب عبارت است از پوست رنگین ، عدم وجود رنگ قهوه ای ، راحتی حمل ونقل ، امکان انبار، محصول فراوان ، مقاومت در برابر بیماریها، نمونه شکل سیب قرمز واشنگتن ، ساقه بلند( تا آفت کشها امکان نفوذ به تمامی قسمتهای میوه را داشته باشند) و طعمی قابل قبول برای میانگین افراد. گونه های قدیمی اغلب ترش ، دارای شکلهای نابهنجارو قهوه ای هستند و دارای رنگ وساختار گوناگون می باشند. امروزه تعداد بسیار کمی از گونه های قدیمی در سطح کلان تولید می شود اما بسیاری ازاین گونه ها توسط باغداران خانگی و کشاورزانی که مستقیما" محصولشان را در بازارهای محلی عرضه می کنند به عمل می آیند.بسیاری از گونه های خارق العاده و از نظربومی مهم ، با طعم و ظاهر منحصر به فردشان برای کشف وجود دارند ؛ مبارزاتی برای حفظ سیب در سراسر جهان آغاز شده تا ازانقراض چنین میراث بومی جلوگیری شود.

گونه هایی از سیب را بخصوص برای تولید آب سیب کشت می کنند . سیبهای آب گیری قطعا" برای خوردن بسیار ترش وزننده هستند اما با آنها یک نوشیدنی خوش طعمی تولید می شود که با سیبهای خوراکی معمولی نمی توان تهیه نمود.پرورش سیب


سیبها مانند بیشتر گیاهان چند ساله معمولا" بصورت لقاح غیر جنسی واز طریق پیوند تکثیر می شوند. سیبهای بذری گاهی اوقات بطور اساسی با درخت مادرتفاوت دارند. بیشتر گونه های جدید سیب بصورت سرچشمه بذری دارند که یا شانسی رشد کرده اند ویا از طریق باروری عمدی گونه های پرآتیه پرورش یافته اند. اصطلاحات بذری ، دانه سیب و تخم که در نان گونه سیب وجود دارد بیانگر منشاء بذری سیب می باشد. همچنین سیبها می توانند جوانه هایی غیرعادی بوجود آورند( جهشهایی بر روی یک شاخه مجزا) . بعضی از جوانه های غیرعادی منجر به نسلهایی بهتر از گونه های مادریشان می شوند. بعضی از آنها به قدری از درخت مادر متفاوت می شوند که دیگر گونه هایی جدید به حساب می آیند.

بعضی از پرورش دهندگان سیبهای معمولی را با سیبچه یا سیبهای غیر عادی مقاوم در برابر سرما پیوند می زنند تا گونه های مقاوم تری بوجود آورند. مثلا" از دهه 40 مرکز آزمایشات Excelsior در دانشگاه مینه سوتا و ویسکانسین پیشرفت دائمی را در سیبهای مقاوم مهم که هم از نظر تجاری و هم باغداری خانگی رشد گسترده ای دارند در سراسر مینه سوتا و ویسکانسین ایجاد کرده اند . مهمترین ابداع آنها شامل Haralson فراوان ترین سیب کشت شده در مینه سوتا ، Wealthy،Honeygold و Honeycrisp می باشد. شیرینی و ساختار Honeycrisp به قدری مورد علاقه مصرف کنندگان است که باغداران مینه سوتا درختان پاگرفته و پربار خود را قطع می کنند تا برای این نوع سیب انبار احداث کنند – عملی که تاکنون انجام نشده بود.

شروع به احداث باغ


باغهای سیب را با کاشت درختان دو یا سه ساله احداث می کنند. این درختان کوچک معمولا" از گلخانه که در آنجا درختان را با روش پیوند جوانه تولید می کنند تهیه می شود. ابتدا با استفاده از کشت بافت یا خوابانیدن شاخه یک گیاه پیوندی بصورت بذری یا کلون شده بعمل می آورند که برای رشد آن ، یک سال وقت لازم است . سپس بخش کوچکی از شاخه یک درخت بالغ ( قلمه) از گونه مورد نظررا تهیه می کنند. ساقه بالایی و شاخه های گیاه پیوندی را بریده و به جای آن قلمه را قرار می دهند. دیر یا زود این دو قسمت با هم رشد کرده و درخت سالمی را بوجود می آورند.

گیاهان پیوندی دراندازه نهایی درخت تاثیر دارند . در حالیکه بسیاری برای پرورش دهندگان ،دارای گیاهان پیوندی زیادی هستند ، این گیاهان پیوندی به صاحبان خانه فروخته می شود که فقط به داشتن چند درخت از یک یا دو گونه مختلف تمایل دارند : گیاه پیوندی بذری معمولی که یک درخت کامل بوجود می آورد یا گیاه پیوندی نیمه کوتاه که درخت تاحدی کوچکتربه بار می آورد. گیاهان پیوندی کوتاه عموما" در برابر آسیبهای ناشی از سرما و باد آسیب پذیرترهستند. درختان کوتاه کامل اغلب بوسیله پایه و داربست تثبیت شده و در باغهای چگالی بالا کاشته می شوند این باغات برای کشت آسانتر بوده و و حاصلخیزی هر واحد از زمین را تا حد زیادی افزایش می دهد.

بعضی از درختان از طریق پیوند" بین ساقه ای" بین گیاه پیوندی راست ساقه و درخت که نتیجه رشد هر دو پیوند است بوجود می آیند.

پس از کاشت درخت کوچک درباغ ، باید قبل ازکسب توانایی تحمل مقدار زیادی غذا 3 تا 5 سال ( نیمه کوتاه) یا 4 تا 10 سال ( درختان معمولی) بزرگتر شوند .در طول این مدت پرورش مناسب شاخه های بزرگ و چیدن جوانه هایی که رشد نا درست دارندازاهمیت زیادی برخوردار می باشد همچنین ساخت داربستی مناسب که در آینده سنگینی بار میوه را تحمل کند.

موقعیـت


درختان سیب نسبتا" به شرایط خاک بی تفاوت هستند و در دامنه گسترده ای ازمقادیر PH و سطوح حاصلخیزی رشد می کنند. آنها حتما" باید در مقابل باد مراقبت شده ونباید در مناطق پست که در معرض آخرین سرماهای بهاری می باشند کاشته شوند. برای این درختان زهکشی مناسب ضروری بوده و خاکهای سنگین یا زمین مسطح باید به گونه ای محکم شود تا از عدم قرار گرفتن سیستم ریشه ها درخاک اشباع شده با آب مطمئن شویم.

گرده افشانـــــــی


درختان سیب با خود آمیزش پذیر نیستند ونیازبه گرده افشانی بصورت دگرگشنی دارند. مدیریت گرده افشانی بخش مهمی از پرورش درخت سیب محسوب می شود. قبل از کاشت درخت مرتب کردن تولید کنندگان گرده بسیار مهم است ( گونه های سیب یا سیبچه که تامین کننده گرده هایی فراوان ، رستنی و آمیزش پذیر هستند). ممکن است باغهای میوه دارای ردیفهای یک در میان گونه های گشنی پذیریا درختان سیبچه متناوب ویا شاخه های پیوند خورده سیبچه باشند. بعضی گونه ها گرده های بسیارمعدود یا گرده های نابارورتولید می کنند بنابراین گرده افشانان خوبی به حساب نمی آیند. پرورشگاههای گل و گیاه خوب دارای لیست گشنی پذیری گرده افشانان هستند.

گاهی اوقات پرورش دهندگانی که دارای باغستانهای قدیمی با یک گونه درخت هستند برای گرده افشانی ، دسته هایی از گلهای سیبچه را درون بشکه یا سطلهایی فراهم می کنند. پرورش دهندگان خانگی که دارای یک درخت بوده و فاقد گونه های دیگر در همسایگی اشان هستند نیز می توانند از این روش البته در مقیاس کوچک تر استفاده کنند.

پرورش دهندگان درخت هر سال هنگام گل دادن معمولا" از گرده افشانهایی را برای جابجایی گرده تهیه می کنند. عموما"از کندو زنبور عسل استفاده می شود و انجام این کار توسط زنبوردارانی صورت می گیرد که در ازاء مزد به تهیه کندو مبادرت می ورزند. در باغات تجاری از زنبورهای کارگر باغی نیزبعنوان گرده افشانهــــــای مکمل استفاده می شود. چون آنها نیش نمی زنند احتمالا" پرورشدهندگان خانگی در مناطق حومه ازاین زنبورها استفاده می کنند. بعضی زنبورهای وحشی مثل زنبورهای درودگر و زنبورهای تک زی دیگر ممکن است به این امر کمک کنند. بعضی مواقع ملکه های زنبورهای درشت در باغات حضور دارند اما معمولا" تعدادشان به قدری نیست تا گرده افشانهای با اهمیتی به حساب آیند.

گرده افشانی ناکافی علائمی بسیارکم داشته و برای سیبها ناگوار است و موجب کندی رسیده شدن میوه می گردد. برای ارزیابی گرده افشانی باید دانه ها را شمرد. سیبهایی که به خوبی گرده افشانی شده اند دارای 7 تا 10 دانه بابهترین کیفیت می باشند. سیبهایی که کمتر از 3 دانه دارند معمولا" نمی رسند و در اوایل تابستان از روی درخت خواهند افتاد. گرده افشانی نا مناسب یا نتیجه کمبود گرده افشانها و یا کمبود گرده تولید شده ویا به سبب شرایط آب و هوایی نامناسب برای گرده افشانی در زمان گلدهی می باشد.

سرما هنگام گل دهی


یک مشکل کلی ، سرمای دیرهنگام است که موجب نابودی ساختارخارجی ظریف گل می شود. بهتر است برای فیلتر سازی هوا درختان درزمینهای شیبدارکاشته شوند اما شیب نباید رو به جنوب باشد ( در نیمکره شمالی) چون این کار موجب گل دادن زودرس درخت ودرنتیجه افزایش آسیب آن در برابرسرما خواهد شد. اگر سرما زیاد جدی نباشد می توان صبح قبل از تابش خورشید روی شکوفه ها روی درخت آب پاشید با این کار امکان نجات شکوفه ها وجود دارد. آسیبهای ناشی از سرما را می توان 24 ساعت پس از سرما تخمین زد. اگر مادگی گیاه به سمت عقب برگشته بود نشان دهنده ازبین رفتن گل و عدم تولید میوه خواهد بود.

وجود منبع آب در نزدیکی محل پرورش سیب موجب تاخیر گرمای بهار می شود که نتیجه این مزیت به تاخیرافتادن شکوفایی تا زمان به حد اقل رسیدن احتمال سرما می گردد. مناطقی از آمریکا مثل ساحل شرقی دریاچه میشیگان ، ساحل جنوبی دریاچه انتاریو و اطراف برخی دریاچه های کوچکتر که این تاثیر خنک کنندگی آب به همراه خاک مناسب و خوب زهکشی شده وجود دارد پرورش سیب را در این نواحی ممکن ساخته است .

پرورش دهندگان خانگی سیب احتمالاً امکان استفاده از منبع آب را ندارند اما آنها می توانند از شیبهای رو به شمال یا سایر ویژگیهای جغرافیایی برای تاخیراندازی شکوفایی در بهار استفاده کنند. درختان سیب ( یا هر میوه دیگر) که در آمریکا در شیبهای رو به جنوب کاشته شوند خیلی زود شکوفه داده و دربرابر سرمای بهار بسیار آسیب پذیر خواهند بود.

کاستن از بار درخت


درختان سیب هر دوسال مستعد باردهی است. اگر میوه را در مواقعیکه درخت محصول زیادی دارد ،بار آن را کم نکنند موجب کاهش گل دهی در سال بعد خواهد شد. کم کردن از بار درخت حتی خارج از زمان آن ، به برداشت محصول قابل توجه درهرسال کمک می کند.

آفــــــــــات


درختان سیب در مقابل تعداد از بیماریهای قلرچی و باکتریایی و آفات حشره ای آسیب پذیر هستند. تقریباً در تمامی باغات میوه برنامه های فعال سمپاشی برای حفظ کیفیت خوب میوه ها ، سلامتی درخت و محصول زیاد انجام می شود. یکی از جریانات در حال انجام در مدیریت باغها ، استفاده از IPM یا کنترل یکپارچه آفات است که سمپاشیهای غیر ضروری را هنگام عدو وجود آفت یا ( محتمل تر) هنگام کنترل طبیعی آنها کاهش می دهد.

سمپاشی برای آفات حشره ای نباید زمان شکوفه دهی انجام شود چون این امرموجب مرگ گرده افشانها می شود. و نیز در باغاتی که در آنها ازآفت کشها استفاده می شود نباید اجازه رشد گیاهانی که مورد توجه زنبورها هستند داده شود. شبدر سفید هلندی یکی از انواع فراوان علفها هستند که بسیاری از زنبورها در زمان تماس با گلهای آن در سطح باغات مسموم می شوند.

از بین بیشترین بیماریهـــــای خطرناک می توان به fireblight ( بیماری باکتریایــی (و دو بیماری قارچی به نامــــهای black spot وخال زدگی سیب ( cedar-apple rust ) اشاره کرد.

plum curlico جدی ترین آفت حشره ای محسوب می شود. سایر این آفات عبارتند از : کرم حشره و کرم سیب .

پرورش سیب بدون استفاده از مواد شیمیایی بسیار دشوار است اگرچه در تعداد معدودی باغ با استفاده از گونه های مقاوم در برابربیماری و کنترلهای پرورشی بسیارخوب این کاربصورت تجاری موفق ، انجام شده است. آخرین ابزاردر پرورش طبیعی ، اسپری کردن لایه نازکی ازخاک معدنی کائولین است که موجب تشکیل مانعی طبیعی در مقابل بعضی آفات شده و مانع آفتاب سوختی سیب می گردد.

برداشت


بیشتر درختان بالغ هر سال معمولاً 10-5 بوشل ( 200-100 کیلوگرم) محصول سیب دارند. سیبها را با استفاده از نردبانهای سه شاخه که بگونه ای طراحی شده اند تا بین شاخه ها ثابت شوند، برداشت می کنند. گونه های کمی که چیده نمی شوند ضمن رشد بسیار زیاد محصول فراوانی می دهند که تقریباً برداشت آن ممکن نیست. درختان کوتاه هر سال تقریبا" 5-3 بوشل ( 100-50 کیلوگرم) محصول ببار می آورند.

گونه های مختلف براساس محصولشان و اندازه نهایی درخت متفاوتند حتی اگرپیوند یکسانی داشته باشند.  


نظرات (22)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
سلام دوست عزیز
ممنون که به وبلاگ باغبانی علمی سر زدی
لینک شما در وبلاگ قرار گرفته است و خوشحال می شویم شما هم لینک ما را در وبلاگ خود قرار دهید .
دوشنبه 22 فروردین‌ماه سال 1390 ساعت 05:22 ب.ظ
امتیاز: 8 0
سلام
از مطالبی که نوشتید استفاده کردیم.
یکشنبه 29 بهمن‌ماه سال 1391 ساعت 09:27 ب.ظ
امتیاز: 5 2
خوب بوب
سه‌شنبه 15 بهمن‌ماه سال 1392 ساعت 08:41 ب.ظ
امتیاز: 1 1
درباره ی داشت زیاد توضیح دهید
چهارشنبه 16 بهمن‌ماه سال 1392 ساعت 09:28 ب.ظ
امتیاز: 1 3
جمعه 9 اسفند‌ماه سال 1392 ساعت 04:24 ب.ظ
امتیاز: 2 2
یکشنبه 18 اسفند‌ماه سال 1392 ساعت 06:18 ب.ظ
امتیاز: 1 2
متاسفم خوب نبود .
یکشنبه 18 اسفند‌ماه سال 1392 ساعت 08:36 ب.ظ
امتیاز: 2 3
ممنون خیلی استفاده کردم از مطالب این سایت
یکشنبه 31 فروردین‌ماه سال 1393 ساعت 12:27 ب.ظ
امتیاز: 3 1
tanx
شنبه 13 اردیبهشت‌ماه سال 1393 ساعت 03:17 ب.ظ
امتیاز: 2 0
خییییییییییییییییییییییییلی خوب بود.
جمعه 26 اردیبهشت‌ماه سال 1393 ساعت 01:56 ق.ظ
امتیاز: 1 2
خیلی خوب بود ممنون
چهارشنبه 14 خرداد‌ماه سال 1393 ساعت 10:17 ب.ظ
امتیاز: 1 1
با سلام
آیا پوسته پوسته شدن ساقه سیب همون قارچک هستش؟ و شما چه سمی رو برا این بیماری و در چه زمانی در مناطق سردسیری پیشنهاد می کنین؟
ممنونم.
دوشنبه 17 آذر‌ماه سال 1393 ساعت 02:37 ب.ظ
امتیاز: 5 6
درخت سیب دارم که تنه درخت بصورتی در آمده مثل اینکه موریانه خورده دقیقا مثل چوب خشگی که موریانه خورده لطفا راهنمایی کنید
جمعه 17 بهمن‌ماه سال 1393 ساعت 04:34 ب.ظ
امتیاز: 1 1
پاسخ:
شاید کرم چوب خوار باشه
آبیاری درخت سیب چگونه است
جمعه 21 فروردین‌ماه سال 1394 ساعت 03:38 ب.ظ
امتیاز: 4 0
پاسخ:
یعنی چی چگونه است سوالتونو واضح تر بگید
درخت سیب ما محصولش زیاد هست ولی سیب هاش خیلی کوچیکه قبلا بزرگ بود ولی الان کوچیکه چیکار کنم خوب شه؟؟
سه‌شنبه 16 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 07:55 ب.ظ
امتیاز: 1 2
پاسخ:
سلام وقتی تعداد میوه ها بیش از حد میشه طبیعتا کیفیتش میاد پایین
خسته نباشید. درخت سیب سبز (ترش) در سال چندم میوه میده * آیا اگه برگ درخت سیب ترش در تابستان دچار آتش سوزی خفیف بشه سال بعد میوه دهی درخت کم میشه یا از بین میره. لطفا این دوتا سوال رو جواب بدید.
چهارشنبه 29 مهر‌ماه سال 1394 ساعت 12:54 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
سلام کلا درخت سیب دیر بار میده معمولا هفت سال به بالا اما راجع به سوختن باید بگم که بستگی داره جپانه های سال بعد آسیب دیده یا نه که به احتمال قوی آسیب دیده
یاسلام و وقت بخیر
یکی از دوستانم یک نهال از اردبیل برام اورده بوده که تقریبا دوسالی هست توی باغچه تهران در منزل کاشتم که الان تقریبا قدش به دو سه متری میشه سوال 1- اینکه این نهال باید حتما پیوند بخوره یا درخت بدون پیوند هم به بار میشینه سوال2- اینکه درخت معمولا همانظور که گفتید 6 الی7 سال به بعد بار میده تکلیف این گرد افشانیش به چه صورت میشه چون فقط همین یکدونه درخته
یکشنبه 23 اسفند‌ماه سال 1394 ساعت 05:43 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام فکر کنم دو بار سوالتون رو پرسیدید عزیزم درخت سیب خودش گرده افشانیه گلهاشو انجام میده مثل هلو زردالو و ... بعضی از درختا هم هستند که مثل خرما احتیاج به گرده افشانی دارن شما نگران نباش سیب خیلی دیر بار میده
باسلام
سوالی داشتم چگونه میشع متوجه بشیم که درختی نیاز به پیوند دارد یا خیر
من یه نهال سیب از اردبیل برام اوردن که دو سه سالی میشه تو باغچه کاشتم الان قد نهال به 2/5 متر میرسه تا الان شکوفه ایی نداد میخواستم ببینم ایا نیاز به پیوند داره یا خیر سوال بعد اینکه نهال سیب رو با چه نهالی دیگه ایی میتوان پیوند کرد
چهارشنبه 26 اسفند‌ماه سال 1394 ساعت 09:21 ق.ظ
امتیاز: 1 1
پاسخ:
سلام نگران نباشید سیب از هفت سال به بعد بار میده دیر نکرده هنوز
سلام حضرت استاد وقت بخیر

درخت سیبی در گلدان در بالکن آفتابگیر منزل دارم که با تعویض خاک و کود دهی مبوه های آن حدوداً 10 عدد و به اندازه گردو شده است.
اولا بفرمائید : برای درخت 2 ساله 10 عدد بار سنگین نمی باشد و نیازی به کم کردن بار آن هست یا خیر؟
ثانباً: سیب را کی باید حرس کرد؟
ثالثاً: نحوه آبیاری آن در داخل گلدان چگونه باید باشد؟

از حسن توجه شما سپاسگزارم.
پنج‌شنبه 30 اردیبهشت‌ماه سال 1395 ساعت 10:48 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام اگه نتونه بارو نگه داره خودش میریزه اما به نظر من زیاده ده تا میوه درختم یا تو پاییز بعد از برگریزان یا بعد از سرمای شدید زمستان باید هرس بشه آبیاری هم بستگی به دمای هوا داره معمولا هفته ایریه بار کافیه
سلام، توی اسفند ماه چند تا نهال زرد الو کاشتیم اما الان قسمت بالاش خشکه وقتی یکم پوست روش کنده میشه خشکه اما فاصله یکی دوسانتیش از زمین سبزه، چکار باید انجام داد برای این نها
جمعه 18 تیر‌ماه سال 1395 ساعت 09:30 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
سلام فکر کنم خشک شده نهالو وقتی میکارید تا بیاد ریشه خودشو بگیره آب زیاد باید بهش بدید
باسلام فاصله استاندارد کاشت درخت سیب چقدر باید باشد
شنبه 12 فروردین‌ماه سال 1396 ساعت 10:11 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام شش در شش خوبه
سلام ببخشید ی سوال داشتم. آیا میتوان در طی یک سال از یک درخت سیب دوبار محصول برداشت کرد یان. چرا.
یکشنبه 9 مهر‌ماه سال 1396 ساعت 11:51 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام خیر